بسته

DNS چیست؟ به زبان ساده

DNS چیست؟ به زبان ساده

وب‌سایت‌های اینترنتی چگونه نمایش داده می‌شوند و چگونه با تایپ کردن نام آن‌ها به وب‌سایت مورد نظر می‌رسیم؟ پاسخ این سوال‌ها DNS است. سامانه نام دامنه یا DNS چیست و کاربردی دارد؟

dns چیست؟

پیش از اینکه بپرسید دی‌ان‌اس چیست، باید گفت پروتکل dns مخفف چیست؟ این واژه سه حرفی مخفف عبارت Domain Name System می‌باشد. DNS در فارسی به سامانه نام دامنه معنی شده است.

وظیفه یا کاربرد دی‌ان‌اس چیست؟

با ایجاد یک وب‌سایت، برای ثبت دامنه آن باید نامی را مشخص کرد که به وب‌سایت موردنظر اشاره کند. بعدا این نام به کمک DNS به IP تبدیل می‌شود و در فضای اینترنت شناسایی شود. در بیشتر حالات این تنظیمات توسط کنترل پنل هاست ایران – خارج و ثبت کننده نام دامین انجام می‌شود.
DNS چیست

حال که با مفهوم سامانه نام دامنه آشنا شدید در امتداد مقاله به بررسی dns سرور خواهیم پرداخت.

dns server چیست؟

منظور از dns سرور چیست؟ بایستی گفت جهت اینکه یک دامنه بتواند به وب سایت اشاره نماید در قدم اول بایستی در DNS Server اضافه شود. اما کار dns server چیست؟ DNS سرور یک دیتابیس بزرگ است که شامل مجموعه‌ای از دامین‌ها و IP های مرتبط می‌باشد. به عنوان مثال اگر دامین google.com باشد سایت به IP با آدرس DNS 64.233.167.99 resolve می‌شود.

DNS سرورهای زیادی در شرکت‌های هاستینگ و سازمان‌ها وجود دارد. این سرور دی‌ان‌اس‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین تنها کافی است شرکت هاستینگ شما نام دامنه شما را در سرور dns اضافه نماید تا تدریجا (در حدود ۴۸ ساعت) با سایر دی‌ان‌اس‌ها در سراسرجهان هماهنگ شود.

خطای dns

هنگامی که شما یک URL  را وارد می‌کنید در صورتی که سرور DNS از کار افتاده باشد کامپیوتر نمی‌تواند آدرس IP را برای آن URL وارد کند. چون سیستم شما نمی‌داند چطور به Google دسترسی پیدا کند در این حالت شما با یک پیام DNS error روبرو می‌شوید.

منظور از تغییر dns چیست؟

بایستی گفت اگر از دو شرکت متفاوت هاست و دامنه خود را تهیه کرده باشید بعد از ثبت دامنه خود، بایستی تغییر dns را بر اساس سرویس ارائه‌دهنده میزبانی وب خود انجام دهید تا بتوانند از دامنه خود استفاده نمایند. یکی از مواردی که عموما برای تغییر دی‌ان‌اس انجام می‌دهند تغییر دی ان اس محلی به دی‌ان‌اس گوگل می‌باشد که چگونگی آن را در مقالات دیگر توضیح داده‌ایم.

dns ابری

 قطع بودن DNS یا گاها سرعت پایین عملکرد DNS می‌تواند منجر مشکلات بزرگی برای شما شود. که با تکنولوژی DNS ابری می‌توانید خطرات مربوط به محدودیت‌های در دسترس بودن، آسیب‌پذیری‌های امنیتی و محدودیت‌های عملکرد را کاهش داد.

چگونه مرورگر وب سایت درست را پیدا می کند؟

زمانی که نام در سایت در address bar مرورگر تایپ می شود چندین چیز مختلف اتفاق می افتد تا سایت صحیح یافت و نمایش داده شود. ابتدا نام domain به آدرس IP سایت ترجمه می شود. این کار به یافتن وب سایت درست کمک می کند. با پیدا شدن سایت فایل صفحه ی وب لود شده و سایت نمایش داده خواهد شد.

با تایپ URL در address bar مرورگر مراحل زیر انجام می‌شوند:

  • ابتدا مرورگر cache خود را چک می‌نماید تا IP متناسب با ادرس تایپ شده را بیاید در صورتی که این IP وجود داشته باشد آن را  resolve کرده و سایت را نمایش می‌دهد.
  • درصورتیکه نام دامین resolve نشود مرورگر فایل‌های هاست و رکورهای دی‌ان‌اس را چک (چک کردن dns) می‌کند.
  • اگر رکوردی در فایل هاست نباشد مرورگر به دنبال سرور dns پیش فرض  می‌رود و درصورتی‌که مدخلی برای نام دامین وجود داشته باشد سایت مربوطه را نمایش می‌دهد.
  •  حال اگر سرور dns رکوردی برای دامین نداشته باشد مرورگر به دنبال  سرور در سایر نقاط دنیا می‌گردد و این کار از طریق ساختار سلسله مراتبی انجام می‌شود.
  • اگر مرورگر نتوانست هیچ سایت دی‌ان‌اس سروری را پیدا کند نام دامین resolve نخواهد شد و خطای مربوطه به کاربر نمایش داده می‌شود. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *