بسته

شبکه چیست؟ تعریف انواع شبکه های کامپیوتری به زبان ساده

شبکه چیست؟ تعریف انواع شبکه های کامپیوتری به زبان ساده

شبکه یا Network چیست؟ 

در این مقاله ما بصورت ویژه در خصوص تعریف ” شبکه چیست ” از دیدگاه شبکه‌های کامپیوتری می‌پردازیم و با این سوال که ” شبکه کامپیوتری چیست” ادامه مقاله را پیش می‌بریم. پس تا انتها با آبانت همراه باشید.

تعریف شبکه چیست از لحاظ لغوی

از لحاظ لغوی وقتی صحبت از چیزی به نام شبکه می‌شود، یعنی ما چیزهایی را (کامپیوتر، اجزای بدن انسان، تلفن و …) را به هم متصل می‌کنیم تا چیزی را به اشتراک بگذاریم (فایل، احساس درد، صدا و …). بنابراین شبکه مجموعه‌ای از ارتباطات برای اشتراک‌گذاری چیزی است که امکان اشتراک‌گذاری در آن شبکه را داشته باشد.  برای مثال در شبکه آبرسانی شما با استفاده از ارتباطاتی به نام لوله و اتصالاتی به نام شیر فلکه چیزی را به نام آب برای استفاده مشترکین شبکه به اشتراک می‌گذارید. عجله نکنید تا این بحث بهتر در ادامه باز شود.

تعریف شبکه چیست از لحاظ کامپیوتر و فناوری اطلاعات

وقتی صحبت از تعریف شبکه در بحث شبکه‌های کامپیوتری می‌شود یعنی مجموعه‌ای از کامپیوترها به هر شکل (کامپیوتر شخصی، لپتاپ، سرور، گوشی، تبلت و …) با استفاده از ارتباطات به هر شکلی (کابلی، بیسیم، فیبر نوری …) به هم متصل شده‌اند و چیزی را (فایل، خدمات، صدا و …) را به اشتراک می‌گذارند.

یعنی هر جایی که شما یک سرویس را از طریق گوشی یا کامپیوتر خود دریافت کردید ، یک شبکه کامپیوتری وجود دارد. سرویس دهنده اینترنتی شما یک شبکه کامپیوتری است. استعلام خلافی خودروی شما دارای سرور است و این یک خدمت از یک شبکه کامپیوتری به حساب می آید. و این خلاصه ترین و بهترین تعریف از شبکه است ، شبکه چیست ؟ شبکه مجموعه ای از کامپیوترهاست که برای به اشتراک گذاری اطلاعات به هم متصل شده اند.

کاربرد شبکه های کامپیوتری چیست؟

خوب شبکه های کامپیوتری کاربرد مشخصی دارند. این روزها شما قطعا کاربرد شبکه های کامپیوتری را به خوبی درک می کنید. همینکه شما الان در حال خواندن این مقاله در وب سایت توسینسو هستید یعنی شما از یک خدمت شبکه های کامپیوتری به نام خدمت وب یا Web Service در حال استفاده هستید. بصورت خلاصه مهمترین خدماتی که شبکه های کامپیوتری به شما ارائه می دهند را می توانیم به شکل زیر بیان کنیم :

  • خدمت انتقال فایل
  • خدمت انتقال صوت
  • خدمت مسیریابی
  • خدمت دوستیابی و شبکه های اجتماعی
  • خدمت ارتباطات صوتی و تصویری
  • خدمات آموزشی
  • خدمات بازاریابی
  • و …

قطعا خدمات شبکه محدود به این موارد نبوده و طیف گسترده تری را در بر می گیرد اما بصورت خلاصه برای دید پیدا کردن از شبکه های کامپیوتری تا این حد توضیحات کافیست.

سرویس شبکه چیست؟

سرویس یا Service که ترجمه آن به فارسی خدمت می‌شود، در واقع همان چیزی است که ما از ایجاد یک شبکه ارتباطی انتظار داریم. خدمتی به نام دانلود فایل، خدمتی به نام بانک اطلاعاتی، خدمتی به نام وب سرویس، خدمتی به نام مدیریت متمرکز شبکه، خدمتی به نام آدرس‌دهی آیپی، خدمتی به نام امنیت اطلاعات، خدمتی به نام ارتباطات یکپارچه، خدمتی به نام تماس صوتی، خدمتی به نام تبدیل اسم به آدرس IP و برعکس که به ترتیب در شبکه‌های کامپیوتری با عنوان سرویس‌هایی به نام فایل سرور، دیتابیس سرور، وب سرور، دومین سرور، DHCP سرور، CA سرور، Unified Communications سرور، Voice Call سرور یا سرویس VoIP، سرویس DNS سرور و … از آنها یاد می‌کنیم که تعداد سرویس‌های شبکه بسیار زیاد است.

انواع شبکه‌های رایانه‌ای

خوب در تعریف شبکه کامپیوتری باید انواع آن را هم در نظر بگیریم. بصورت کلی ما انواع شبکه‌های کامپیوتری را به چهار دسته‌بندی شبکه‌های کامپیوتری از لحاظ تکنولوژی زیرساختی و ارتباطی (کابلی، ماهواره‌ای، بیسیم و …)، شبکه‌های کامپیوتری از لحاظ توپولوژی‌های اتصال کامپیوترها یا توپولوژی‌های شبکه (ستاره‌ای، حلقوی، اتوبوسی و …) ، شبکه‌های کامپیوتری از لحاظ تکنولوژی‌های انتقال داده (برودکست، یونیکست، مالتی‌کست و …) و در نهایت شبکه‌های کامپیوتری از لحاظ ابعاد جغرافیایی (شبکه‌های محلی یا LAN، شبکه‌های شهری یا MAN، شبکه‌های گسترده یا WAN و …) تقسیم‌بندی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *