بسته

تفاوت مودم و روتر

تفاوت مودم و روتر

مودم و روتر

برای اینکه بتوانیم تفاوت مودم و روتر را متوجه شویم ابتدا باید تعریف هر کدام را بدانیم

تعریف مودم

مودم

مودم دستگاهی است که از آن برای تبدیل داده‌های دیجیتال به آنالوگ و برعکس استفاده می‌شود . رایانه‌های ما داده‌ها رو به‌صورت دیجیتال تولید و منتقل می‌کنن، اما برای انتقال این داده‌ها به شبکه وISP ، به یک مبدلِ دیجیتال به آنالوگ نیاز داریم که در واقع مودم‌ها این کار را بر عهده دارن.
از طرفی، پس از عبور داده‌های تبدیل‌شده به آنالوگ از سیم‌های مخابراتی و رسیدن به ISP، دوباره به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال نیاز داریم که تبدیل این داده‌ها هم یکی از کارهای مودم‌ها محسوب میشه.

روتر چیست

روتر

روتر یا مسیریاب در واقع ایجاد کننده و توسعه دهنده زیر ساخت شبکه است . اولین باری که سازندگان برای برقراری ارتباط بین این دستگاه‌ها تلاش می‌کردند، روش های متفاوت و دستگاه‌های مختلفی رونمایی شدند .

برخی از این روش ها و دستگاه‌های تولید شده به دلیل ضعف عملکرد کنار گذاشته شدند. زمانی که مسیریاب یا روترها به وجود آمدند دنیای ارتباطات کامپیوتری دستخوش تغییرات زیادی شد.

روتر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیای شبکه که ارتباط امن میان دو شبکه محلی بود را برطرف کرد و بنیان شبکه پهناور اینترنت امروز را به وجود آورد.

مودم روتر چیست و همچنین تفاوت مودم و روتر

مودم روتر
مودم-روتر، دستگاهی است که از ترکیب مودم و روتر به‌وجود آمده است. این دستگاه‌ها برای متصل‌شدن به شبکه‌ی اینترنت مشکلات کمتری دارند و همین‌طور فضای کمتری رو اشغال می‌کنند. به همین دلیل بیش‌تر در شبکه‌های خانگی و اداری از آنها استفاده میشود.

یکی از مشکلات‌ مودم‌-روتر این است که در صورت خراب شدن یکی از این دستگاه‌ها، نمی‌توانید به‌تنهایی آن را تعمیر کنید و باید کل دستگاه رو عوض کنید. در صورتی که قصد ارتقا یکی از این دستگاه‌ها رو هم داشته باشید، وضعیت به همین صورت خواهد بود و در نهایت مجبور خواهید شد مودم روترخود را تعویض کنید.

امروزه تقریباً تمامی مودمهایی که شما تحت عنوان مودم ADSL از بازار خرید می‌کنید، تنها یک مودم ADSL نیست، بلکه شما یک دستگاه مودم روتر تهیه می‌کنید که علاوه بر عملکرد مودم و روتر، عملکرد سوئیچ را نیز در دل خود دارد. بنابراین به هیچ عنوان مودم ADSL خود را دست کم نگیرید، چرا که معجونی از تجهیزات پیشرفته و پرکاربرد در دنیای ارتباطات است.
وقتی به پشت دستگاه مودم روتر خود نگاه کنید، بر روی آن یک پورت کوچک تحت عنوان DSL، چندین پورت LAN، و یک آنتن وای فای می‌بینید. دستگاه شما در دل خود و در درجه اول یک سوئیچ است که دستگاه‌های مانند کامیپوتر و لپ تاپ از طریق مبدل LAN و Wi-Fi به آن متصل می‌شوند. کل این اتصالات تحت عنوان یک شبکه محلی با یک دامنه IP به عنوان یک عنوان روتر تعیین می‌ شوند . مبدل دیگر روتر را  گذرگاه خروجی تشکیل می‌دهد که این گذرگاه به عنوان گذرگاه دیجیتال مودم می‌باشد. از طرف دیگر اتصال DSL مودم که سیم تلفن به آن متصل می‌شود همان گذرگاه آنالوگ مودم است. بنابراین دستگاه شما یک سوئیچ، یک روتر و یک مودم می‌باشد.

کلام آخر

برای خرید مودم و مودم روتر می توانید به این سایت مراجعه کنید .

ممنون که با مقاله ی تفاوت مودم و روتر با آبانت همراه بودید.

——————————————————————————————————————————————————————————————

شرکت آبانت ارائه دهنده اینترنت پر سرعت وایرلس با سابقه بیش از ۱۰ سال حضور درمناطق صنعتی جنوب تهران با در اختیار داشتن بیش از ۱۲ سایت و پاپ سایت اصلی امکان اتصال بی سیم را فراهم نموده است.

همراه گرامی به منظور اطلاع از وضعیت ارائه اینترنت پرسرعت وایرلس در  مناطق صنعتی ، کارگاه و یا کارخونه ، در محل سکونت و….
می توانید با کارشناسان متخصص آبانت در بخش فروش در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *