انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟

انتقال تصویر دوربین مداربسته یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای مشتریال سیستم‌های مداربسته است. در این صفحه بیشتر در رابطه با پیش‌نیازها و محدودیت‌های این انتقال تصویر صحبت خواهیم کرد.

در حالت پیش‌فرض سیستم مداربسته شما، امکان نمایش تصاویر دوربین‌های مداربسته در محل ضبط را فراهم می‌کند. انتقال تصویر یعنی تلاش برای دریافت تصاویر بر روی تجهیزاتی به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر دوربین مداربسته.

شما می‌توانید این انتقال تصویر را بر روی یک رایانه شخصی و یا تلفن همراه یا موبایل مشاهده کنید. اصول انتقال تصویر در تمامی این تجهیزات ثابت است.

انتقال تصویر دوربین مداربسته

 2. انتقال تصویر دوربین آنالوگ

برای انتقال تصویر علاوه بر دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، می‌توان از سیستم‌های مداربسته آنالوگ نیز استفاده کرد. بین این دو تفاوت چندانی وجود ندارد و اگر نگرانی شما در تهیه سیستم آنالوگ،‌ انتقال تصویر است، موضوع را حل شده بدانید.

3. روش‌های انتقال تصویر با IP استاتیک و بدون IP استاتیک

در روش‌های معمول برای انتقال تصویر شما نیاز به اینترنت خواهید داشت. اگر شما نیاز به انتقال تصویر بدون اینترنت دارید باید از شبکه داخلی و یا شبکه وایرلس استفاده نمایید. 
 •  با آی‌پی استاتیک
 • بدون آی‌پی استاتیک (به صورت P2P)
 •  با سرویس ساتا (با استفاده از فضای ابری داخلی)
 • با آی پی استاتیک انتقال تصویر بدهید

برای انتقال تصویر دوربین مداربسته با کمک IP static اولین قدم این است که خط اینترنت مورد استفاده دارای IP static (آی‌پی استاتیک) باشد. برای این منظور می‌توانید از شرکت خدمات اینترنت مانند آبانت، آی‌پی ثابت یا همان آی‌پی استاتیک درخواست کنید. سپس باید تنظیماتی روی مودم صورت گیرد. در این تنظیمات منابعی از شبکه داخلی را به اشتراک می‌گذارید که این منابع می‌تواند هر چیزی باشند. مثلا برای انتقال تصویر، دستگاه دی وی آر (DVR) را به اشتراک می‌گذارید. با این کار اگر فردی IP Address شما را وارد کند می‌تواند به دستگاه DVR شما دسترسی داشته باشد و تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده نماید.

چرا باید از آی‌پی ثابت یا استاتیک استفاده کنیم؟

 با هربار اتصال به اینترنت آدرس آی‌پی تغییر می‌کند. به عبارت دیگر هنگامی که مودم را روشن می‌کنید از طرف ارائه‌دهنده سرویس اینترنت، یک آدرس آی‌پی متغیر به آن اختصاص می‌یابد. در نتیجه با تغییر آدرس آی‌پی احتمال اختلال و یا کاهش سرعات انتقال تصویر وجود دارد. پس بهتر است یک آی‌پی استاتیک خریداری کنیم.
 • با p2p یا بدون آی‌پی استاتیک انتقال تصویر بدهید

در تکنولوژی انتقال تصویر P2P، هر دستگاه یک کد منحصر به فرد دارد که در واقع کد P2P است. در این روش نیازی به تنظیمات و عملیات خاصی وجود ندارد. با تمام شبکه‌های اینترنت سازگاری دارد و فقط کافیست دستگاه به اینترنت متصل شود. کد P2P را به همراه نام کاربری و رمز عبور در نرم‌افزار گوشی وارد کرده و به سرعت تصاویر دوربین مداربسته برای شما قابل دسترس خواهند بود. در حال حاضر این قابلیت در بسیاری از دستگاه‌های نظارتی، وجود دارد. 

این روش به آسانی قابل انجام است و نیازی به استفاده و دریافت آی‌پی استاتیک ندارد. انتقال تصویر دوربین مداربسته P2P، به راحتی این امکان را به‌وجود می‌آورد که تنها با اسکن کد QR، به دستگاه دی‌وی‌آر انتخابی دسترسی داشته باشید. با استفاده از نرم‌افزارهای مربوطه کاربر می‌تواند از هر نقطه با تلفن همراه خود در صورت وجود اینترنت به تصاویر دوربین‎‎‌های مداربسته موردنظر دسترسی داشته باشد. 

4. تجهیزات مورد نیاز برای انتقال تصویر

با توجه به این که دستگاه‌های مختلف از تجهیزات متفاوتی برای انتقال تصویر پشتیبانی می‌کنند با این حال بیشتر دستگاه‌های مداربسته امکان انتقال تصویر بر روی این تجهیزات را فراهم می‌کنند:

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی کامپیوتر یا لپ تاپ

 

تجهیزات موردنیاز: انواع PC یا کامپیوتر و لپ‌تاپ با سیستم عامل ویندوز Windows یا مک MAC OS  است. البته ممکن است نرم‌افزار انتقال تصویر شما، امکان انتقال تصویر را روی نسخه‌های خیلی جدید یا خیلی قدیمی‌تر از این سیستم عامل‌ها را فراهم نکند. در صورت چنین مشکلی به وب سایت تولید کننده مراجعه کنید و نرم افزار مناسب را در صورت وجود دانلود کنید.

*** برخی از برندها و محصولات مداربسته امکان انتقال تصویر بر روی لینوکس را فراهم می‌کنند.

 روی موبایل هم می‌توانید انتقال تصویر داشته باشید.

همچنین تجهیزات مورد نیاز برای انتقال تصویر روی موبایل عبارتند از انواع تلفن همراه هوشمند یا تبلت با سیستم عامل اندروید Android، آی او اس IOS و ویندوز موبایل. احتمال این که نرم‌افزار انتقال تصویر شما، امکان انتقال تصویر را روی نسخه‌های خیلی جدید یا خیلی قدیمی‌تر از این سیستم عامل‌ها را فراهم نکند وجود دارد. در این صورت نیز می‌توانید با مراجعه به وب سایت تولید کننده، نرم افزار مناسب را در صورت وجود دانلود کنید.

*** سیستم های مداربسته جدید، سیستم عامل سیمبین Symbian را پشتیانی نمی‌کنند.

انتقال تصویر دوربین
 

5. بسترسازی انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته

انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته کار پیچیده‌ای نیست. نیازهای اصلی و اولیه در انتقال تصویر شامل موارد زیر است:

دستگاه ضبط کننده ( DVR, XVR و NVR یا سرور با قابلیت اتصال به شبکه): دستگاه مرکزی که برای ضبط تصاویر از آن استفاده می‌شود، باید امکان اتصال به شبکه را داشته باشد. البته تقریبا تمامی دستگاه‌های جدید ضبط کننده دوربین مداربسته چنین قابلیتی را دارند.

داشتن اینترنت در محل ضبط تصاویر دوربین: در محل ضبط تصاویر وجود اینترنت ضروری است. پیشنهاد ما برای کاهش اختلالات احتمالی در انتقال تصویر استفاده از آی پی استاتیک است. IP Static یا IP Valid با درخواست شما برای IP از شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت برای شما فراهم خواهد شد.

اینترنت در محل پخش تصاویر دوربین: اینترنت برای دیدن تصاویر دوربین‌ها ضروری است. بعد از انجام انتقال تصویر اینترنتی شما می‌توانید در هر محلی تصاویر دوربین‌های مداربسته خود را مشاهده نمائید.

6. هزینه انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته

هزینه‌های انتقال تصویر فقط مربوط به هزینه اینترنت مورد نیاز و اجرای آن توسط کارشناس است. تجهیزات ضبط مداربسته که به تازگی تولید می‌شوند، امکان انتقال تصاویر اینترنتی را دارند. در صورت عدم استفاده از این قابلیت، این امکان برای شما باقیست و می‌توان در هر زمان دیگری انتقال تصاویر دوربین مداربسته را انجام دهید.

7. اینترنت مورد نیاز برای  انتقال تصویر دوربین‌های مداربسته

میزان اینترنت موردنیاز برای انتقال تصویر کاملا به شرایط و نوع مصرف شما وابسته است. هر چه سرعت اینترنت شما بالاتر باشد و انتقال تصویر با کیفیت و تعداد دوربین بیشتری صورت گیرد، حجم اینترنت بیشتری مصرف خواهد شد. همچنین میزان تماشای دوربین‌ها نیز موثر است. اگر تصاویر دوربین‌ها را بیشتر به صورت اینترنتی تماشا کنید قطعا حجم بیشتری از اینترنت را نیاز خواهید داشت. 

8. آیا کیفیت در انتقال تصاویر دوربین مداربسته متفاوت است؟

بله، کیفیت انتقال تصویر دوربین‌ها معمولا به میزان ثبات و سرعت نرم‌افزارهای انتقال تصویر آن‌ها مشخص می‌شود. برندهای بزرگ و معتبر دوربین‌های مداربسته هزینه زیادی را برای طراحی و ارتقای نرم‌افزارهای خود پرداخت می‌کنند. بنابراین یکی از مزیت‌های استفاده از برندهای بین‌المللی، دسترسی به نرم‌افزارهای به مراتب با ثبات‌تر و سریع‌تر است. علاوه بر این امکام دانلود آخرین نسخه‌های نرم‌افزار از وب‌سایت شرکت فراهم خواهد بود.

9. انتقال تصویر دوربین مداربسته و پیشگیری از هک شدن 

 • حتما نام کاربری و پسورد اکانت‌های پیش‌فرض دستگاه را تغییر دهید.
 • بعد از نصب توسط نصاب دوربین مداربسته، رمز دستگاه را تغییر دهید.
 • اغلب دستگاه‌ها دارای یک یوزر و پسورد یکسان هستند یا بدون رمز هستند. همچنین، نیاز است هر چند وقت یکبار رمزهای مورد استفاده را تغییر دهید.
 • رمزی که انتخاب می‌کنید باید بر اساس کاراکترهای خاص و تعداد مشخص باشد. همچنین شامل حروف بزرگ، کوچک و اعداد باشد.
 • توجه داشته باشید برای هر کدام از افراد که قرار است بر تصاویر دوربین مدار بسته نظارت داشته باشد، یک اکانت کاربری مخصوص بسازید و سطح دسترسی آن‌ها نیز می‌توانید محدود کنید.
 • از اشتراک شناسه یا ID دستگاه و آی پی استاتیک خود در بین افراد پرهیز نمایید. به این ترتیب امنیت دستگاه و محیط شبکه را حفظ خواهید کرد.

برای خرید دوربین مداربسته و همچنین خرید اینترنت مورد نیاز به لینک‌های زیر سر بزنید: